DIASPORA PËR SHQIPËRINË E LIRË

 

Ne jemi një nismë qytetare e lindur në mërgatë dhe angazhohemi në mënyrë pro-aktive për përfshirjen e mërgatës shqiptare në proceset politike dhe ato politikbërëse brenda Shqipërisë.

Na kontaktoMë shumë

Diaspora për Shqipërinë e Lirë në Facebook

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

Detajet nuk fshihen askund... ato dalin ditën me diell nga Ministria e Turizmit dhe Mjedisit.

Ministrja Mirela Kumbaro Furxhi deklaroi sot ndër të tjera shpalljen e Vjosës Park Natyror. Shumë prej jush ndoshta do të thonë: Më në fund një lajm i mirë pas kronikave të zeza e skandaleve, që nuk i linin radhë njera-tjetrës.

Epo JO ‼️

Kategoria Park Natyror (kategoria 4 sipas IUCN-së) nuk garanton ruajtjen e specieve, habitateve, proceseve ekologjike në terma afatgjatë, përkundrazi lë dritare të hapura për modele zhvillimi që mund të jenë edhe hidrocentrale në të ardhmen (cit. Olsi Nika, Ecoalbania).

Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit i është
nisur një shkresë në shkurt të 2021 nga shumë shoqata (EcoAlbania, RiverWatch , Diaspora për Shqipërinë e Lirë , etj) me argumente ligjore, shkencore dhe ekonomike përse Vjosa plotëson të gjithë kriteret për të qënë Park Kombëtar.

Mesa duket Vjosa s'mund të jetë një i tillë edhe pse është lumi i fundit i egër i Europës...

p.s. faqja e AKZM për momentin është jashtë funksionit. Lajmin e gjeni në Instagram-in ( ku ske të drejte të komentosh) dhe Facebook-un e Ministres Kumbaro.

#unerefuzoj
#ministriaqenukduam
#VjosaNationalParkNow
... See MoreSee Less

Comment on Facebook 667723759927754_5268730086493742

Kesaj i thon o lumi që mori lumë, keta e quajn se po të mbulohen me gisht nuk duken🙈😂, lojra fjalesh se keshtu jan mesuar me njerzit, demagog të shkelqyer, është nje ndryshim i madh midis park kombetar dhe park natyror! #unerefuzoj #ministriaqenukduam #VjosaNationalParkNow

Do kisha thene "lume i lire".

Te siguroj qe ajo kumbaro e njeh vetem si term togfjaleshin park natyror . Nuk e din cfare dmth.

Ajo Kumbaro Doli na lexoi dicka (se nuk merr vesh fare nga turizmi)dhe u largua me shpejtesi se nuk kishte kohe.Kishte frike te perballej me Dy moderatoret e emisionit dhe te ftuarve.

Dmth u gezuam kot para kohe?

View more comments

“Futbolli është i vetmi ishull që nuk e kemi nën kontroll”

Kështu shprehet kryetari I Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në lidhje me dëshirën e tij të fortë për të patur nën kontroll cdo hallkë të pushtetit, në cdo sferë të jetës.

Ai, me një gjuhë banale, ofendon dhe përcmon këdo që i del përpara. Kërcënon se do ua nxijë jetën atyre që i klasifikon si kundërshtarë dhe hedh në valle edhe prokuroninë dhe SPAK-un me një lehtësi që të bën të mendosh se ai tashmë ushtron influencë edhe mbi këto pushtete, në dukje të pavarura.

Bashkia e Tiranës e drejtuar nga Erion Veliaj është kthyer tashmë në një gjiriz ku abuzohet me pushtetin dhe lulëzojnë të pa shqetësuara disa nga veset më të këqija të njeriut, sic janë etja për pushtet, abuzimi me qytetarët dhe uzurpimi i pronave private dhe publike. E gjitha kjo realizohet duke përdorur kërcënimet, shantazhet, dhe sic dëgjuam sot me veshët tona, duke u shprehur me një gjuhë krejtësisht të padenjë.

Ajo që dhemb më tepër është fakti se tashmë të gjitha dëmet e rilindjes bëhen haptazi, pa patur frikën e askujt, as madje edhe të ligjit!
Lëvizja dënon me forcë tentativat tashmë të njohura të rilindjes, si filozofi qeverisëse uzurpatore dhe abuzuese, për të kontrolluar cdo pushtet.

I bëjmë thirrje qytetarëve për reagim të ashpër!

Rrugët e emigrimit me valixhe në dorë janë fundi që na pret të gjithëve po nuk ngritëm zërin!

#unerefuzoj

P.S. FSHF është e përfolur në oponionin publik prej vitesh për probleme të natyrave të ndryshme (mungesë transparence, korrupsion etj.) dhe Lëvizja nuk i del kurrësesi në mbrojtje. Por, ndërhyrjet e politikës në sport FIFA i trajton me ashpërsinë më të madhe dhe në shumë raste shkon deri aty sa përjashton vendet nga kompeticionet ndërkombëtare…
... See MoreSee Less

“Futbolli është i vetmi ishull që nuk e kemi nën kontroll”

Kështu shprehet kryetari I Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në lidhje me dëshirën e tij të fortë për të patur nën kontroll cdo hallkë të pushtetit, në cdo sferë të jetës.

Ai, me një gjuhë banale, ofendon dhe përcmon këdo që i del përpara. Kërcënon se do ua nxijë jetën atyre që i klasifikon si kundërshtarë dhe hedh në valle edhe prokuroninë dhe SPAK-un me një lehtësi që të bën të mendosh se ai tashmë ushtron influencë edhe mbi këto pushtete, në dukje të pavarura.

Bashkia e Tiranës e drejtuar nga Erion Veliaj është kthyer tashmë në një gjiriz ku abuzohet me pushtetin dhe lulëzojnë të pa shqetësuara disa nga veset më të këqija të njeriut, sic janë etja për pushtet, abuzimi me qytetarët dhe uzurpimi i pronave private dhe publike. E gjitha kjo realizohet duke përdorur  kërcënimet, shantazhet, dhe sic dëgjuam sot me veshët tona, duke u shprehur me një gjuhë krejtësisht të padenjë. 

Ajo që dhemb më tepër është fakti se tashmë të gjitha dëmet e rilindjes bëhen haptazi, pa patur frikën e askujt, as madje edhe të ligjit!
Lëvizja dënon me forcë tentativat tashmë të njohura të rilindjes, si filozofi qeverisëse uzurpatore dhe abuzuese, për të kontrolluar cdo pushtet.

I bëjmë thirrje qytetarëve për reagim të ashpër! 

Rrugët e emigrimit me valixhe në dorë janë fundi që na pret të gjithëve po nuk ngritëm zërin!

#unerefuzoj

P.S. FSHF është e përfolur në oponionin publik prej vitesh për probleme të natyrave të ndryshme (mungesë transparence, korrupsion etj.) dhe Lëvizja nuk i del kurrësesi në mbrojtje. Por, ndërhyrjet e politikës në sport FIFA i trajton me ashpërsinë më të madhe dhe në shumë raste shkon deri aty sa përjashton vendet nga kompeticionet ndërkombëtare…

Comment on Facebook “Futbolli është ...

#unrefuzoj. E vertet është që futbolli ka plot paqartesi dhe korrupsion patjeter duke e filluar nga presidenti i cili po behet monark po dhe kjo qasje e politikes është vrastare e cila e do dhe FSHF ta ket nen kompetencat e saj dhe kjo quhet perdhosje.

Jam pjestar i diaspores dhe kur ndigjon palacolleqet e E Velise, njeriu anon nga A Duka. E mira e te mirave do ishte te drejtonte nji ish futbollist profesionist si R Luci plus dhe intelektual kalibri, A Hafizi, A Kola, S Demollari etj etj figura te ndrituna te futbollit!

Gjithsesi e humbi garen grupi prej 40 vetesh 😂😂

Si na eshte bere shqiperi.dalin ne media dhe e thone troc ca duan te bejn politikanet. E miera shqiperi

Pleher !

Thirrje qytetareve per reagim te ashper? Sapo e thate qe kane kapur pothuajse çdo hallke pushteti.

Boni politike ju ndersa ata na vrasin e vjedhin e perdhunojn cdo dit. Ju rroft politika juve Se ne morem fund. Duhet lene pena e duhet kapur pushka sa me shpejt qe te shpetojm kombin e popullin

View more comments

Sot, në Ditën Ndërkombëtare e Arsimit, Shqipëria gjendet me shkolla të mbyllura!

Ministrja e Arsimit si për ironi të kësaj dite ka njoftuar pushim për shkak të temperaturave të ulta.

"Mrekullitë" 3D të qeverisë nuk i ngrohin dot nxënësit. Në vitin 2022 fëmijët shqiptarë ndodhen në mëshirën e motit për të drejtën e tyre për t'u arsimuar!

Ky është arsimi i rilindur. Kjo është qeveria që na mbulon me turp çdo ditë!

Lëvizja përkrah protestën e thirrur nga Qëndresa Qytetare përpara Ministrisë së Arsimit në ora 10:00 të mëngjesit!

Reagimi qytetar është zgjidhja!

Photo Credit: Qëndresa Qytetare

#unerefuzoj
... See MoreSee Less

Sot, në Ditën Ndërkombëtare e Arsimit, Shqipëria gjendet me shkolla të mbyllura! 

Ministrja e Arsimit si për ironi të kësaj dite ka njoftuar pushim për shkak të temperaturave të ulta. 

Mrekullitë 3D të qeverisë nuk i ngrohin dot nxënësit. Në vitin 2022 fëmijët shqiptarë ndodhen në mëshirën e motit për të drejtën e tyre për tu arsimuar! 

Ky është arsimi i rilindur. Kjo është qeveria që na mbulon me turp çdo ditë! 

Lëvizja përkrah protestën e thirrur nga Qëndresa Qytetare përpara Ministrisë së Arsimit në ora 10:00 të mëngjesit! 

Reagimi qytetar është zgjidhja! 

Photo Credit: Qëndresa Qytetare

#unerefuzoj

Comment on Facebook Sot, në Ditën ...

Shqiptaret pagojne taksen e arsimit çdo muaj tek fatura e dritave

Mireqenia dhe e ardhmja e popullit nuk ka rendesi sa barku i pangopshem i balozave pisa

Po taksa e arsimit qe paguajne dhe pensioniste ku shkon per çfare perdoret ?

Me mire pa arsim se te keqarsimuar me metodat sorrosiste.

Revista ambicioze Zviceriane Beobachter ka shkruar dje nje artikull per grate ambicioze shqiptare te Zvicres e nje nder to eshte Qëndresa Hoxha-Sadriu , mbeshtetese e diteve te para e Lëvizjes tonë.

Ju ftojme te lexoni artikullin e plote ne shqip albinfo.ch

www.albinfo.ch/revista-zvicerane-shkruan-per-grate-ambicioze-shqiptare-te-zvicres-ne-nuk-fshihemi/

Ne gjermanisht ketu:
www.beobachter.ch/gesellschaft/beispielhafte-integration-die-kosovo-schweizerinnen?fbclid=IwAR3-I...
... See MoreSee Less

Revista ambicioze Zviceriane Beobachter ka shkruar dje nje artikull per grate ambicioze shqiptare te Zvicres e nje nder to eshte Qëndresa Hoxha-Sadriu , mbeshtetese e diteve te para e Lëvizjes tonë.

Ju ftojme te lexoni artikullin e plote ne shqip albinfo.ch 

https://www.albinfo.ch/revista-zvicerane-shkruan-per-grate-ambicioze-shqiptare-te-zvicres-ne-nuk-fshihemi/

Ne gjermanisht ketu:
https://www.beobachter.ch/gesellschaft/beispielhafte-integration-die-kosovo-schweizerinnen?fbclid=IwAR3-IHsQKlsWtrFgnADnihPvp1KoBFdefT9KVB8M4xYTmcHu1HLwVpTYjNI

Comment on Facebook Revista ambicioze ...

Suksese Qëndresa! 🤗

Suksese te metejshme Qendresa

👏🏻👏🏻👏🏻🇦🇱

"NUK PO TË GJU NJERI, PO ULU ATY...."

Këto janë fjalët që shqipton një oficer i Policisë së Shtetit menjëherë pasi i gjuan qytetarit!

Kjo është fytyra e Policisë së Shtetit, ajo e rilindura, policia që duam. Kjo është fytyra e një shteti policor i cili nuk lë rast pa dhunuar qytetarët e vet, veçanërisht të pamundurit dhe shtresat e marxhinalizuara.

Ombrella e ligjit nuk mund të përdoret për të ushtruar dhunë. Gjithashtu nuk mund të përdoret për hapur plagë të reja sociale në emër të mbylljes së disa të vjetrave.

Kjo qeveri ka kaluar çdo masë arbitrariteti dhe e ka kthyer Policinë e Shtetit në polici të pushtetit.

Diaspora dënon ashpër ngjarjen në zonën e "5 Majit"!

Shqipëria na jep nder!

Qeveria na turpëron!

#unerefuzoj
... See MoreSee Less

Comment on Facebook 5236310976402320

"Nuk Po te gjuan njeri Po ulu aty pederast" keshtu ishte e plote...😱😱😱

Load more

Rreth Nesh

 

Ne jemi një nismë qytetare e lindur në mërgatë dhe angazhohemi në mënyrë pro-aktive për përfshirjen e mërgatës shqiptare në proceset politike dhe ato politikbërëse brenda Shqipërisë.

Si nisi lëvizja?

Lëvizja “Diaspora për Shqipërinë e Lirë” (Diaspora për një Shqipëri të Lirë) mori jetë fill pas shembjes brutale dhe arbitrare të Teatrit Kombëtar të Shqipërisë dhe përdorimit të forcës kundër protestuesve, artistëve, aktivistëve dhe artëdashësve. Ne jemi jashtëzakonisht të shqetësuar për privatizimin dhe shkatërrimin e hapësirës publike për interesa të ngushta klienteliste si dhe autoritarizmin e qeverisë shqiptare. Nga ana tjetër, duke u nisur nga mbështetja dhe reagimi i gjerë si dhe konsideruar shpresën për një alternative të re politike, e shikojmë vetveten si një lëvizje civile në përgjegjësinë për të forcuar këtë shpresë dhe përcjellur në vendlindje një frymë të re me integritet dhe profesionalizëm, e cila bën dallimin midis modelit aktual të politikbërjes dhe vlerave që Diaspora mishëron.

Pse “Diaspora për Shqipërine e Lirë”?

Diaspora konsideron që Shqipëria nuk është e lirë, kur liria e shprehjes, qoftë individuale apo ajo e shprehjes së lirë në Media i frikësohet censurës së pushtetit politik.

Ne konsiderojmë se Shqipëria nuk është e lirë, kur shkatërrohet, gllabërohet dhe privatizohen hapësirat publike për interesa të ngushta klienteliste dhe oligarkike.

Shqipëria nuk është e lirë nga arbitrariteti apo hakmarrja e pushtetit.

Shqipëria nuk është e lirë nga padrejtesitë dhe korrupsioni në çdo hallkë të sistemit gjyqësor dhe administratës publike.

 

Çfarë mëton lëvizja?

 Lëvizja jonë mëton të ndikojë në proceset politikbërëse dhe vendimarrëse në Shqipëri dhe gjithashtu të faktorizojë zërin e Diasporës në vendet anëtare. Ajo nxit një politikbërje transparente dhe gjithëpërfshirëse, ku ekspertiza dhe mendimi i profesionistëve të mërgatës të reflektohet dhe përfshihet në proceset politikbërëse. Kjo e ndjekur në dy rrafshe, si në zhvillimet brenda vendit, ashtu dhe në faktorizimin e saj në vendet anëtare, duke dhënë konsulencën e saj për zhvillimet aktuale në vend tek vendimarrësit e huaj por edhe përcjellë realitetin larg propagandës aktuale të qeverisë. Misioni ynë: Politikat rrotullohen rreth të Ardhmes. Ne dëshirojmë një të ardhme për vendin, ku qytetari si individ të mposhtë frikën dhe të jetë në qendër të çdo politikbërje, ku emigracioni të shikohet si shans por jo alternativa e vetme e zgjidhjes.

Cilat janë hapat aktuale dhe çfarë kauzash keni përqafuar?

Kauza afatshkurtër: Aktualisht shqiptarët me nënshtetësi shqiptare, që banojnë jashtë vendit, nuk mund të ushtrojnë të drejtën e tyre kushtetuese të votës. Në këtë kontekst, ne tërheqim vëmendjen në Shqipëri që partitë e rëndësishme politike jo vetëm të vendosin këtë temë në rendin e ditës, por të angazhohen në mënyrë proaktive dhe fort për ndryshimet respektive ligjore, që garantojnë jo vetëm votën, por përfaqësimin e Diasporës dhe mbrotjen e votës.

Hapat e ndërmarra: – Shkresa me aktorë politikbërës dhe vendimmarrës brenda dhe jashtë vendit. – Konsultimi me ekspertë ligjorë në Shqipëri – Në funksion të transparencës dhe gjithëpërfshirjes, zhvillimi i brainstorming me profesionistë në Zvicër, Gjermani, në nivel ndërevropian dhe përtej oqeanit (SHBA & Kanada) – Krijimi i grupeve të punës – Kontakti dhe takimi me eurodeputët në vendet anëtare etj.

Themeluesit

Florian Haçkaj

Flori është larguar nga Shqipëria pas gjimnazit në vitin 2002, për të studiuar në Gjermani ku dhe u diplomua në Universitetin e Shkencave të Aplikuara të Bielefeld-it, në fushën e Ekonomisë, me fokus në Menaxhim ndërkombëtar. Gjatë studimit, ai ka qenë i angazhuar vullnetarisht me rrjetin ASAN (Albanian Students Abroad Network), duke këshilluar e ndihmuar studentët Shqiptarë që dëshironin të studionin në Gjermani.

Fill pas përfundimit të studimeve, Flori filloi karrieren e tij profesionale si menaxher në një kompani ajrore në Belgjikë e Gjermani, duke e vazhduar atë më pas në një tjetër kompani në Austri e Zvicër. Gjatë kësaj periudhe ai kreu një studim post-Master në «Menaxhim Turizmi» në Universitetin e Lucernës në Zvicër. Pas mëse 5 vitesh në fushën e aviacionit, ai kaloi në fushën e informatikës e perkatësisht asaj të Sigurisë Kibernetike ku punon prej më shumë se 6 vitesh. Prej 4 vitesh, ai drejton departamentin që punon ngushtë me agjensitë e Kombeve të Bashkuara dhe Organizata Ndërkombëtare, misionet e të cilave, janë tejet motivuese për të. Në vitin 2018 ai kreu studimet shtesë për “Ekselencë në Menaxhim” pranë HSG (Hochschule St. Gallen)

Sido që më shumë se gjysmën e jetës së tij e ka kaluar jashtë Shqipërisë, Flori mbetet një qytetar i preokupuar shqiptar. Pasioni i tij për alpinizmin i ndërthurur me atdhedashurinë, e ka bërë të valvisë flamurin Shqiptar në majat më të larta në botë.

Duke ndjekur me keqardhje gjendjen e vështirë ekonomiko-politiko-sociale, në të cilën gjendet  Shqipëria, Flori është i bindur se ka ardhur momenti, që gjenerata e re Shqiptare e mirëformuar jashtë, të japë kontributin e vet për fatet e vendit. Kjo ëndërr për një Shqipëri më të mirë e të begatë, është mishëruar fort në lëvizjen “Diaspora për Shqipërinë e Lirë“, ku janë bashkuar me qindra mbështetës aktivë, të cilët janë motivim për këdo që ka fatin të punoje me ta.

Ajo ç’ka e bën të mundur ekzistencën e lëvizjes tonë, është ndjeshmëria ndaj çështjeve politike, ekonomike dhe sociale në Shqipëri. Sensi I një përgjegjësi të fortë sociale dhe dhënia gjithnjë e shembullit më të mirë personal, janë cilësi që prevalojnë tek Flori. Ai mbron me pasion e profesionalizëm kauzat në të cilat beson fort dhe perveç pozitivitetit që përcjell, ka aftesi motivuese për miqtë e tij, grupet e punës e më gjerë.

Flori beson fort se me një dozë të shëndoshë atdhedashurie, shumë pasion e profesionializëm, si dhe pastërti e këmbëngulje, ky grup fantastik njerëzish, do t’ia arrijë të faktorizojë Diasporën e bashkë me të, të sjellë ndryshimin e shumëpritur në Shqipëri.

LinkedIn

Bledar Milaqi

Vullnetarizmi është tregues i ndjenjës qytetare, ndjeshmërisë për çështjet publike dhe përgjegjësisë ndaj shoqërisë. Për këtë arsye ai konsiderohet si Demokracia e jetuar dhe si element thelbësor për kohezionin social dhe konsolidimin e vlerave dhe strukturave të qëndrueshme demokratike. Që prej periudhës së studimeve, Bledar Milaqi ka qenë i angazhuar në mënyrë aktive dhe vullnetare për rrjetëzimin dhe faktorizimin e të rinjve dhe profesionistëve shqiptarë. Ai është themeluesi dhe ish-drejtuesi i një prej shoqatave më jetëgjata studentore në qytetin e Aachen të Gjermanisë (AlbAix e.V.). Gjatë kësaj periudhe ai gjithashtu ka punuar si Koordinatori i të gjitha shoqatave të huaja studentore pranë Universitetit të ekselencës RWTH Aachen University dhe qenë gjithashtu drejtuesi i përfaqësisë së studentevë të degës së tij të Masterit. Aktualisht është themeluesi dhe drejtuesi i Prisma e.V., shoqatë për rrjetëzimin e profesionistëve Shqiptarë në Landin e Rinit Verior të Vestfalisë në Gjermani.

Bledar Milaqi është diplomuar me gradën B.A. në Shkenca Politike dhe Ekonomiks dhe atë M.A. në Studime Evropiane pranë Universitetit RWTH Aachen. Gjithashtu ai ka mbrojtur studimet ekzekutive në Çështje Publike dhe Lidershipit pranë Universitetit Quadriga Berlin me temën: Roli i grupeve të interesit në Shqipëri në proçesin e vendimmarrjes politike”.

Karrierën e tij profesionale e ka nisur pranë Parlamentit Evropian si Trainee në shërbimin shkencor të politikave të Brendshme të BE-së, duke vazhduar më pas stacione të ndryshme si referent për çështje publike dhe këshilltar politik në nivele të ndryshme (komunale, landit, federal dhe atë evropian) për fushat e Energjisë, Ambjentit, Emigracionit dhe Dixhitalizimit të sektorit publik.

Sipas tij, Shqipëria ka nevojë për kontributin e gjeneratave të reja, të cilët punojnë fort për një Atdhe më të mirë, janë entuziastë për politikën dhe ndryshimin, të aftë të përkthejnë nevojat e brezit të tyre në një gjuhë të kuptueshme dhe gjithashtu të guximshëm të ngrenë zërin për tu bërë faktor në proceset politike. Ai beson në fuqizimin e të rinjve profesionistë për marrë përgjegjësinë për të ardhmen, shoqërinë dhe vendin e tyre.

Bledi konsiderohet si strategu i lëvizjes, i përpikte deri ne detajet më të vogla dhe rrjetëzues i mirëfilltë në arenën politike evropiane, veçanërisht asaj gjermano-folëse. Është i dashuruar me komunikimin politik dhe atë publik, me eksplorimin e natyrës dhe shijues fanatik i kafesë.

LinkedIn

Antarësohu

Jeni pjesë e diasporës shqiptare dhe doni të bashkoheni me “Diaspora për Shqipërinë e Lirë”? Atëherë mjafton të plotësoni të dhënat tuaja me anë të formës në të djathtë dhe dikush nga ne do t’ju kontaktojë sa më shpejt të jetë e mundur.

11 + 1 =